CNVC Sertifikalı Olmayan Kişiler için Şiddetsiz İletişim'i Paylaşma Rehberi

Şiddetsiz İletişim'in hayatımıza katkılarını gördükçe içimizde genellikle öğrendiklerimizi başkalarıyla paylaşma isteği uyanır.

 

Gerçekten de birlikte çaba harcamak isterken düşlediğimiz, bütün insanların ve kuruluşların barışçıl davranma kapasitelerini derinleştirmesi, böylece hayata çok daha iyi hizmet edebilmektir. 

İnsanların Şiddetsiz İletişim'i öğretme cesaretini kırmak istemiyorsanız, neden CNVC Sertifikalı Eğitmenler yarattınız?

 

Niyetimiz insanların değerli buldukları bilgileri başkalarıyla paylaşma cesaretini kırmak değil, Şiddetsiz İletişim'in bir yöntem olarak bütünlüğünü korumak. Şiddetsiz İletişim'in özü ve yaklaşımın amacını gerekli ihtimam ve titizlikle ifade edeceğine güven duyduğumuz eğitmenleri bir sertifika ile belirliyoruz.

 

Yani Şiddetsiz İletişim’i öğretmemize bir itirazınız yok mu?

 

Kesinlikle hayır. Tam tersine, bunu teşvik ediyoruz. Şiddetsiz İletişim ile edindiğiniz tecrübeleri diğer insanlarla paylaşmanızı ve bunu kendi anlayışınıza dayanarak yaptığınızı açıklamanızı takdirle karşılıyoruz. Bunun yanı sıra, teşekkürle Marshall B. Rosenberg'in çalışmasını anmanızı, sertifikalı eğitmenlerden ve varsa yörenizdeki yerel Şiddetsiz İletişim topluluklarından bahsetmenizi ve daha geniş bilgi için, CNVC sitesi www.cnvc.org ve www.siddetsiziletisim.org adreslerini vermenizi rica ediyoruz. 

Şiddetsiz İletişim öğrettiğimize dair reklam yapabilir miyiz? 

 

Eğer Şiddetsiz İletişim tanıtımı, semineri, atölye çalışması veya çalışma grubu türünde eğitimler sunuyorsanız “Şiddetsiz İletişim” kavramı CNVC'nin yasal olarak korunan hizmet markası (sm) olduğundan yayın ve tanıtım materyallerinizin başlık veya alt başlığında kullanmamanızı rica ederiz. Ancak 2. maddede sözünü ettiğimiz biçimiyle CNVC´yi tanıtarak metin içinde kullanabilirsiniz.

 

Şiddetsiz İletişim eğitmeniyiz diyebilir miyiz?

 

CNVC'nin himayesinde olduğunuz veya sertifikasını aldığınız izlenimini bırakacak “Şiddetsiz İletişim Eğitmeni”, “Şiddetsiz İletişim” ve benzeri ibare ve kavramları içeren kartvizit, broşür web sitesi gibi materyaller hazırlamaktan kaçınmanızı rica ederiz. Sunduğunuz eğitimlerde CNVC sertifikanız olmadığı konusunda katılımcıları bilgilendirmenizi istiyoruz. Ancak sizi kendi Şiddetsiz İletişim ile ilgili öğrenme hikayenizi paylaşmaya ve bu alanda deney sahibi olmaya devam etmeye davet ediyoruz.

 

Bütün istediğiniz bu mu? Eğitimlerimden herhangi bir maddi beklentiniz var mı?

 

Gönülden alıp verme ruhu ile eğitim sunduğunuzu umuyoruz ve bunun bir ifadesi olarak memnuniyetle bağış kabul ederiz. (Sertifikalı eğitmenler eğitim kaynaklı gelirlerinin %10'unu CNVC’ye verirler). Bu kaynaklar CNVC’nin Şiddetsiz İletişim'i dünyanın her yerine ulaştırabilme amacına destek olmak için kullanılır. 

 

Sunum yaparken CNVC veya CNVC eğitmenleri tarafından hazırlanmış malzemeleri kullanabilir miyim?

 

CNVC materyalleri telif hakkı ile korunduğundan izinsiz kullanmaktan kaçınmanızı rica ediyoruz. Çoğu materyal belirli bir eğitim tipi için hazırlanmıştır. Genelde ve bağlam dışı kullanıldığını görmekten hoşlanmıyoruz. Eğitmenlerin kendi bireysel eğitimleri için hazırladığı materyaller konusunda lütfen söz konusu eğitmenin kendisine danışınız. Eğer kendi malzemenizi hazırlıyorsanız, lütfen yaratıcı olup ''Şiddetsiz İletişim'' başlığı dışında farklı bir isim kullanınız. Eğitim verirken “Şiddetsiz İletişim”e gönderme yapabilirsiniz. Hazırladığınız materyallerde ve içerikte Marshall B. Rosenberg ve CNVC’nin (www.cnvc.org) çalışmalarını kaynak gösterebilirsiniz.

 

 

Eğer hala sorularınız varsa, yanıtlamak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Size sunduğumuz rehberi kabul etmek, birtakım ihtiyaçlarınızı karşılamanıza hala engel ise kendiniz veya grubunuz Şiddetsiz İletişim semineri sunmadan önce bizimle diyaloğa girmek için lütfen CNVC ofisi ile bağlantı kurunuz.

 

Eğer sertifika alma amacını güdüyorsanız, lütfen CNVC’nin internet sitesinde “Trainer Certification” sayfasına bakınız ve  “Sertifikaya Hazırlık Paketi”ni okuyunuz.