top of page

Deniz Spatar Şiddetsiz İletişim sertifikasyon sürecini tamamladı


Türkiye’ye üçüncü Şiddetsiz İletişim Merkezi (CNVC) Sertifikalı Eğitmeni

Deniz Spatar sertifikasyon sürecini tamamladı

Uluslararası Şiddetsiz İletişim Merkezi’nin eğitmenlik sertifikası sürecinde büyüme ve gelişme yolculuğunu değerlendirmek isteyenlerin katıldığı Mentörlük ve Değerlendirme Günleri (Mentoring Assesment Days-MAD) 25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında Polonezköy’de gerçekleşti. Vivet Alevi, Stephan Seibert ve Towe Widstrand’ın denetmen (asesör) olarak katıldığı MAD 2018’e Filistin, İsrail ve İran’dan gelenlerin de bulunduğu 15 eğitmen adayı katıldı. Deniz Spatar ve asesörler birlikte ortaklık anlayışı ile Şiddetsiz İletişim Merkezi’ne (CNVC) Deniz Spatar’ı Sertifikalı Eğitmen olarak önermeye karar verdiler. Böylelikle CNVC Sertifikalı Eğitmenler Vivet Alevi ve Judy Bleil Saruhan'la birlikte Türkiye'ye üçüncü sertifikalı eğitmen kazandırılmış oldu.

Şiddetsiz İletişim Merkezi (CNVC) Sertifikası nedir?

Şiddetsiz İletişim Merkezi (CNVC), insanların Şiddetsiz İletişim (NVC) kullandığında farklılıkları/anlaşmazlıkları barış içinde çözebileceği hayaline/özlemine/vizyonuna kendini adamıştır. Bu nedenle nitelikli eğitmenlerden oluşan güçlü bir topluluğun bu hayalin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına inanır. Şiddetsiz İletişim Merkezi sertifikası, bu topluluğa yeni bir eğitmenin katılması, büyüme ve gelişmesinin kutlanması anlamını taşıyor. Sertifikasyon süreci, bir yandan Şiddetsiz İletişimi koruyacak ve gelecek kuşaklara özüne uygun biçimde aktaracak eğitmenler yetişmeyi amaçlarken diğer yandan eğitmenin Şiddetsiz İletişim Merkezi’nin ricalarına ve vizyonuna uyacağını da güvence altına almayı amaçlar.

(Detaylı bilgi için: https://www.cnvc.org/training/certification.html)

Deniz Spatar yolculuğunu anlatıyor:

“Barış benim için başka zamanlara, hayatlara, durumlara ertelenemeyecek kadar acil ve yalnızca bireysel çabayla sürdürülebilmesi mümkün olmayan toplumsal bir ihtiyaç. Şiddetsiz İletişim “hemen, şimdi, burada, barışçıl” çözümler sunuyor. Bu nedenle, Şiddetsiz İletişim’i yaşamak ve barışın hizmetine sunmak için 2013’ten bu yana öğrenme, büyüme ve gelişme yolculuğuma devam ediyorum.

Nereden geldiğimi merak ederseniz, belki bir çember ya da seminerimde sizinle de buluşuruz, dahasını anlatırım. Yine de yolculuğumla bağlantı kurmanıza katkıda bulunmak için biraz dönüm noktalarından bahsedeyim:

1967’de toplumsal barış niyetine sıkı sıkıya bağlanmış bir aileye doğdum. Çocukluğum süresince özellikle toplumsal şiddetin çeşitli biçimlerine tanık oldum, maruz kaldım. Lise ve üniversite yıllarım boyunca sistemik şiddetle mücadele etmek için çeşitli yollar denedim. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okurken bir yandan da çocukluk hayalim olan gazeteciliğe başladım. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştım. En keyiflisi ise Açık Radyo’da Öykü Bülteni adlı programı hazırlayıp sunmaktı. Zaman içinde Kopya Kadınlar adlı öykü kitabım yayınlandı. Sonra maddi güvenlik ihtiyacım o kadar karşılanmaz oldu ki, kendimi on beş yıla yakın süre iletişim danışmanlığı sektöründe buldum. Bedenimin ve zihnimin kaldırabileceğinden daha çok çalışmaya başladım.

2011 yılında epostama gelen bir yoga merkezi tanıtımı ile yoga, meditasyon, beden terapileri hayatıma girdi ve kendimle bağlantımı güçlendirmeye başladı. Ahimsa’yı araştırırken 2013’te Şiddetsiz İletişim ve Vivet Alevi ile tanıştım. İlk yıllık eğitimden sonra Vivet’e “Vivet, bu yıllık eğitimde ben kendimle uğraşmaktan hiçbir şey öğrenemedim. Yıllık eğitimi tekrarlamak istiyorum” dedim. O zamanki zürafa dilimin döndüğünce ısrar ettim ve 2014-2015’te Vivet’le bir yıllık eğitime daha katıldım. 2015’ten itibaren Şiddetsiz İletişim’den öğrendiklerimi paylaşmaktan kendimi alamadım ve Vivet Alevi’nin asesörlüğünde Şiddetsiz İletişim Merkezi sertifikalı eğitmen adayı oldum.Beşiktaş’ta düzenli bir alıştırma grubu oluşturdum. 2016’da IIT Türkiye ve MAD’e katıldım. 2016’da Özgen Saatçılar’la birlikte Kalp Diline Giriş seminerlerini sunmaya başladık. Aynı yıl son kurumsal işim olan TEMA Vakfı İletişim Bölüm Başkanlığı’ndan ayrıldım ve zamanımı Şiddetsiz İletişim paylaşmaya hizmet edecek biçimde düzenledim. Vivet Alevi liderliğindeki yıllık eğitimlerde 2015-2016’da Özgen’le birlikte asistan, 2016-2017’de Vivet ve Judy’nin yanında asistan eğitmen, 2017-2018’de Vivet liderliğinde Özgen’le birlikte eğitmen rolünü üstlendim.

Tüm bu süreçte başta Stephan Seibert olmak üzere, Sura Hart, Liv Larsson, Françoise Beausoleil, Marie Miyashiro ve daha pek çok sertifikalı Şiddetsiz İletişim eğitmeninden öğrendim ve ilham aldım. Şiddetsiz İletişim Merkezi’nin nvctraining.com sitesinin tiryakisiyim. Osho terapistleri Krishananda ve Amana’ya, Learning Love eğitimlerinde bana kattıkları farkındalıklar için derin bir şükranla doluyum. Öğrenmeye ve paylaşmaya devam ediyorum. Kalbimdeki en derin özlem toplumsal barışa hizmet etmek.”


354 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page