top of page

Bediz Gürel 
CNVC Sertifikalı Eğitmen

ODTÜ’de matematik lisans eğitimi ve felsefe yüksek lisans eğitimi gördüm. Yüksek lisans tezimi tamamlayamadan yurt dışına gittim ve bir süre İngiltere ve Almanya’da yaşadım. Döndüğümde kendimi Almanca ders anlatan matematik öğretmeni olarak buldum. Öğretmen olarak atanabilmek için İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde matematik öğretmenliği yüksek lisansını tamamlamam gerekti. Bu sayede 32 yaşında bir eğitim fakültesinin öğrencisi oldum ve bu süreçte hemen hiçbir öğrenme keyfi yaşamadım. Öğretmenlik yapmayı, özellikle de çocuklarla birlikte yaşamayı ve öğrenmeyi çok sevdim. Kısa bir süre sonra öğretmenliği ve yöneticiliği birlikte yürütmeye başladım. Uzun yıllar Darüşşafaka’da yaşadığım öğretmenlik ve yöneticilik deneyimimde yaptığım deneylerin kalıcı dönüşümler başlattığını görmek beni geliştirdi ve bu dönemlerde öğretmen eğitimine ilgi duymaya başladım.

 

Liderlik deneyimimle ilgili hayal kırıklıkları yaşadığım sıralarda kazandığım bir burs ile Middlesex Üniversitesi’nde Organizasyonlarda Koçluk, Danışmanlık ve Liderlik başlıklı bir yüksek lisans programına kaydoldum.  Eylem araştırması metoduyla yaptığım tez çalışmamda kendi deneyimim üzerinden Türkiye’deki eğitim atmosferinde kadın eğitim lideri olmak üzerine düşünme, araştırma ve yazma fırsatı buldum. Bu program ile topluluk olmak, gücü kullanma biçimlerimiz üzerine çalıştım ve eğitim yöneticisi olarak hayata geçirebileceğim yeni araçlar öğrendim.

 

Şiddetsiz İletişim’le ilk kez 2015 yılında BBOM Derneği Başka Öğretmenler Mümkün Projesi kapsamında Vivet Alevi’nin sunduğu giriş semineriyle tanıştım. Bu tanışmayla hem kişisel hem de bir öğretmen ve okul yöneticisi olarak yolculuğumda, beni derinden ilgilendiren pek çok şey karşılık buldu. Çocukluğumdan beri her zaman öğrenme arzusu ve keyfini taşıyan bir birey olmanın kıymetini özenle korudum. Parçası olduğum öğrenme topluluklarında bu değerin yaşaması için sevgiyle emek verdim.

 

Bir ömür boyu süreceğine inandığım Şiddetsiz İletişim yolculuğunda derinleşirken;benimsediğim eğitim vizyonunun netleştiğini, kazandığım becerilerin yardımıyla  her geçen gün biraz daha hayata geçtiğini görüyorum. Şiddetsiz İletişimi okul topluluğunda yaşama deneylerimin yanı sıra; öğretmen ve ebeveyn atölyeleri sunarak, Şiddetsiz İletişim ve Eğitim başlığı altında toplayabileceğim aralarında Şefkatli Sınıf kitabının da bulunduğu çevirilerim ve paylaşımlarımla; yol arkadaşlarımla birlikte verdiğim seminerler ve deneyimlediğim öğrenmelerle büyüyüp gelişmenin sevincini yaşıyorum. 

 

Daha fazla bilgi için: bedizb@gmail.com

bediz-foto.jpg
bottom of page