Kitaplar

Şiddetsiz İletişim ile ilgili Türkçe'ye kazandırılmış tüm kitaplara ve Şiddetsiz İletişim Kitaplığı'nın yayınladığı ilk kitap Kibar Olma Gerçek Ol'a   www.siddetsiziletisimkitapligi.com  adresinden ulaşabilirsiniz. 

 

Şiddetsiz İletişim - Bir Yaşam Dili, Marshall Rosenberg

Yaşamın tüm alanlarında güçlü ve tatmin edici ilişkilerin tadını çıkarmak için...

Şiddetsiz İletişim, kendimizi ifade etme ve başkalarını dinleme biçimimizi yeni bir çerçeveye oturtmamız, ilişkilerimizde derinlerdeki ihtiyaçları duyabilmemiz için bize rehberlik ediyor.

 

Bu kitaptaki tekniklerin, sözün tam anlamıyla dünyayı değiştireceğine inanıyorum. 

Jack Carnfield, Tavuk Suyuna Çorba kitabının yazarı

 

Marshall Rosenberg'in dinamik iletişim yöntemleri olası çatışmaları barışçıl diyaloglara dönüştürüyor.

Dr. John Gray, Erkekler Mars'tan Kadınlar Venüs'ten adlı kitabın yazarı

 

Bu kitap, sağlığımızı ve ilişkilerimizi geliştirecek en etkili araçları sunuyor.

Deepak Chopra

 

 

Çatışma Ortamında Barış Dili, Marshall Rosenberg

Bir sonraki sözünüz dünyanızı değiştirebilir..

Psikolog Dr. Marshall Rosenberg, bize günlük dilimizde de ifadesini bulacak içsel bir barış bilinci geliştirmenin yollarını gösteriyor. “Barış Dili” ilişkilerimizi ve yaşamımızın gidişatını daha iyiye doğru derinden değiştirecek iç görü, uygulanabilir beceriler ve güçlü araçlar sunuyor.

Barış Dili ilham veren hikayelerin yanında kırk yıl boyunca yeryüzünün en şiddetli köşelerinde arabuluculuk çalışmalarının deney ve tecrübeleri ile dolu. Kitapta; çatışma çözümleri, iş kültürünün, otoriter yapıların ve düşman resimlerinin dönüştürülmesi, şükran, kabul ve tahammül etme hakkında kapsamlı bölümler bulacaksınız. 

 

Öfke ve şiddetin dilimize hâkim olduğu günümüzde, tam zamanında çıkan muhteşem bir kitap. 

Arun Gandhi

 

 

Kibar Olma Gerçek Ol, Kelly Bryson

Kendimize olan tutkumuzla başkasına olan şefkatimizi dengelemek

“Aman sorun çıkmasın”, “Aman kalbi kırılmasın”, “Ayıp olmasın”, “Kabalık etmeyeyim”  diyerek kendi ihtiyaçlarınızdan vazgeçtiğiniz oluyor mu? Bu kitap tam da bu hallerimizle nasıl baş edebileceğimizi anlatıyor. Marshall Rosenberg’in kurucusu olduğu Şiddetsiz İletişim yöntemini ilk öğrenen ve paylaşanlardan biri olan Kelly Bryson, bu kitabında başkalarına olan şefkatimizin kendimize olan şefkatimizi de koruyarak nasıl mümkün olabileceğini araştırıyor. Son derece oyuncu bir dili olan KellyBryson sevgililikten, sıcak çatışma ortamlarına dek her alanda kendimizi dürüstlükle ifade edebilmenin araçları sunuluyor. Okuyan pek çok kişi kitabı bitirdiğinde başkalarını empatiyle dinlemek kadar kendini dürüstlükle ifade etme cesaretlerinin de arttığını söylüyorlar.

Marshall Rosenberg, kitabın önsözünde şöyle diyor:

“Çatışma korkusuyla kendimizi “kibar insan maskesi” ardında saklamaya devam ettiğimiz sürece, hiçbirimiz ne kadar özel olduğumuzu fark edemeyiz. Bu kitapta aktarılan Şiddetsiz İletişim ilkeleri ve becerileri, bu korkuyu yenmemize; kutsal bir insan olmanın özünde yatan anlaşılması güç, gizli ve önemli sebebi deneyimlemeye başlamamıza yardımcı olabilir. Bu gerçek kutsallığı ne kadar çok benimsersek, hepimizin faydasına olacak bir şefkat kültürü yaratmaya da o kadar çok katkıda bulunabiliriz.”

 

 

Saygılı Anne Baba, Saygılı Çocuk, Sura Hart, Victoria Kindle Hodson

Saygılı Anne-Baba, Saygılı Çocuk, anne-babalara günü kurtarmaktan öteye gitmeyen disiplin tekniklerinin yerine karşılıklı saygıyı, duygusal güvenliği ve olumlu, açık iletişimi temel alan bir aile ortamı oluşturmanın yolunu gösteriyor.

Şiddetsiz İletişim© yaklaşımını temel alan bu kitapta, yazarların 50 yıla yaklaşan ebeveyn eğitimi ve öğretmenlik deneyimleri ışığında pratik bilgilere, aile etkinliklerine ve yaşamdan hikâyelere yer veriliyor. Saygılı Anne-Baba, Saygılı Çocuk, besleyici ilişkileri keşfetme ve sevgi dolu bir yuva yaratma becerinizi geliştirmek için 7 Temel Anahtar sunuyor. 

“Çocuklarımızın canlı zihinlerini ve yüreklerini besleyecek bağlantıları kurmak ve karşılıklı saygı ile özene dayanan doğal ve dönüşümcü bir rehberlikten yararlanmak için, bu kitabı ebeveynlere, eğitmenlere ve çocuklarla ilgilenen tüm yetişkinlere öneriyorum.”

Vivet Alevi-CNVC Sertifikalı Şiddetsiz İletişim Eğitmeni ve Şiddetsiz İletişim Derneği Kurucu Başkanı

 

 

Şefkatli Sınıf, Sura Hart, Victoria Kindle Hodson

Sınıf öğretmenleri, okul yöneticileri, ebeveynler ve çocuklarla çalışan herkes için… Şefkatli Sınıf: İlişki Temelli Öğretmenlik ve Öğrenme, eğitimciler için uzun zamandır beklenen bir el kitabı! Eğitimde 45 yıllık deneyime sahip iki öğretmen; beyin araştırmalarında çığır açan buluşları, onaylanmış bir iletişim süreciyle birleştirip net bir sonuca varıyor; şefkatin olduğu yerde öğrenme de gelişir. Alıştırmalar, etkinlikler, şemalar, kartlar ve diğer materyaller, öğretmen günlük, haftalık veya yıllık ders planlarını kolay ve hızlıca hazırlamalarını sağlar.

Sura Hart ve Victoria Kindle Hodson’un yazdığı, Bediz Gürel tarafından çevrilen bu kitap, duygusal güvenli öğrenme ortamları yaratmak için pratik bir rehberdir. Sınıfta kullanılan ilkelerin aynıları, bütün okul topluluğunda uygulanabilir ve böylelikle okul topluluğu yaşamın tüm alanlarında sorumluluk sahibi, verimli ve şefkatle yaşayan bir öğrenme topluluğuna dönüşebilir.

 

 

Benliğinizin Yoldaşlığı, Sarah Peyton

Sarah Peyton, sertifikalı bir Şiddetsiz İletişim eğitmeni ve deneyimli bir Aile Dizimi uygulayıcısıdır. Bu kavramlar size tanıdık geliyorsa, elinizdeki kitabın nasıl derin ve iyileştirici bir şifadan söz ettiğini tahmin edersiniz. Onları henüz duymadıysanız, daha da heyecan verici; kendimizle ve çevremizdeki insanlarla konuştuğumuz dili değiştirmenin ne büyülü bir etki yarattığına ilk kez tanık olacaksınız. İnsanın şifa için ihtiyaç duyduğu her şeye (beynimiz ve bedenimizin gerçek potansiyeli) aslında sahip olduğunu birçok kez duydunuz. Bu kitap nörobiyoloji araştırmaları ve sinir sistemiyle ilgili güncel bilgiler ışığında size nelere sahip olduğunuzu ve bunları nasıl kullanabileceğinizi daha yakından gösterecek. Her bölümün sonundaki rehberli meditasyon ve alıştırmalar ise öğrendiklerinizi hemen uygulamak ve değişimi görmek için harika birer fırsat.

¨Beyninizi, içsesinizi dönüştürmek üzere benimle bir öğrenme yolculuğuna davet etmek için bir araya getirebildiğim en iyi sözcükleri okuyorsunuz. Bu şifalı yolculuk bedenle bağlantı kurmayı, beyin hakkında bilgilenmeyi ve eştitreşimli dili öğrenmeyi içerecek. Eştitreşimli dil insanlara anlaşılıyor olma hissi veren dildir. Hissi bir tonu vardır; ilişkiler, paylaşılan anılar, tanıma ve kabule ilişkindir. Bu tarz bir dil duyguları, hayalleri, özlemleri ve ihtiyaçları merak etmeyi ve onları adlandırmayı, bedensel duyumlar, canlı metaforları, görsel imgelemeleri ve şiirselliği içerir.¨

 

 

Aramızdaki Kırgınlığı Aşmak, Marshall Rosenberg

(Ödün Vermeden Uzlaşmak ve Esenliğe Kavuşmak)

Aramızdaki kırgınlığı aşmak, Şiddetsiz İletişim yardımıyla çatışmaları anlayabilmek ve çözebilmek, eski yaraları iyileştirebilmek ve doyurucu ilişkiler geliştirebilmek için ihtiyacımız olan becerileri kazanmak; yani kurduğumuz ilişkilerin niteliğini düzeltmeye odaklanmış bir kitapçıktır. Bu kitapçıkta, ister evde, ister işyerinde, ister okulda ya da sosyal ortamda olsun, çatışmalı ilişkileriniz söz konusu olduğunda barışmak veya esenliğe kavuşmak için atabileceğiniz adımları bulacaksınız.

 

 

Anlaşabiliriz!, Marshall Rosenberg

(Çatışmaları Barışçıl ve Güçlü Bir Şekilde Çözmek)

Pek çoğumuz ne hissettiğimizi ya da neye ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmemizi sağlayacak bir sözlükten yoksunuz. Bu da bize acımızın "nedeni" olarak başkasını göstermemize neden oluyor. İnsanlar duygularına ve ihtiyaçlarına değer verildiğini –ve duyulduklarını- hissettiklerinde, bu hemen gerginliğin ve düşmanlığın azalmasına, barışçıl bir çözüme kapı açılmasına yardım edecektir. Şiddetsiz İletişim, çatışmaların gerisindeki karşılanmamış ihtiyaçlara odaklanarak, içten işbirliğine ilişkin ilham verir.

 

İster profesyonel bir arabulucu olun, ister eşinizle, çocuğunuz ya da arkadaşlarınızla olan bir çatışmayı çözmeye istekli olun Şiddetsiz İletişim, konunun kalbine inmenizi sağlayacak pratik ve kullanılabilir teknikler önerir.

 

Bütün savaşların ve trajedilerin kaynağı cehalettir. Şiddetsiz İletişim ile bunun önüne geçebiliriz.

 

 

Öfkenin Şaşırtıcı Amacı, Marshall Rosenberg

(Öfke Yönetiminin Ötesi, Öfkenin İçindeki Armağanı Bulmak)

 

Öfkeniz size ne anlatıyor? Öfkenin içindeki armağanı bulmak...

Bu kitapçık, öfke hakkında şu dört anahtar gerçeği daha çok fark etmenize yardım edecektir:

  • İnsanlar ya da olaylar öfkenizi harekete geçirebilir, ama öfkelenmenizin nedeni sizin kendi yargılarınızdır.

  • Başkalarını "hatalı" olarak yargılamanız, karşılanmamış ihtiyaçlarınız ile bağlantı kurmanızı engeller.

  • İhtiyaçlarınızı açık hale getirmeniz, herkesi memnun eden çözümler bulmanıza yardım edecektir.

  • İhtiyaçlarınızı karşılamaya odaklanmış stratejiler geliştirmek, öfkeyi olumlu hareketlere dönüştürecektir.

 

 

Gönülden Ana Baba Olmak, Inbal Kashtan

(Şefkatin, Bağ Kurmanın ve Seçimin Armağanlarını Paylaşmak)

Şefkatin, bağ kurmanın ve seçimin armağanlarını paylaşmak aile hayatımızın gündelik ve yıpratıcı gerçekleri karşısında çocuk yetiştirme tarzımızı dönüştürmek, oldukça büyük bir çabayı gerektirebilir. Ancak bu dönüşümün gerçekleşmesi, aile fertleri arasında bağların derinleşmesi ve güven anlamına gelir. Aile yaşamına katkısının ötesinde ana-babaların derinden bağ kurarak çocuk yetiştirmesi, toplumumuzu herkesin ihtiyaçlarının önemsendiği, barışın çocuklarımız için ve belki gelecek kuşaklar için gerçek olacak bir dünyaya doğru götürebilir. Bu, insanlar ancak şefkat (gönül) dilini konuşmayı öğrendiklerinde gerçekleşecek bir şeydir.

 

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • YouTube - White Circle

© 2018 Şiddetsiz İletişim Türkiye tarafından hazırlanmıştır. Her hakkı saklıdır.