top of page

Alper Süzer
CNVC Sertifikalı Eğitmen

"Dünyanın her yerinde kökleri şiddetsizlik ve özgürleşmeye uzanan, yani yaşamı merkeze koyan etkili sistemlere ihtiyacımız olduğuna inanıyorum."

 

İstanbul'da 1982 yılında, 80 darbesini izleyen baskı döneminde işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Korku, çocukluk iklimimin büyük bir parçasıydı. Kendimi tanımadığımdan, ne istediğimi bilmediğimden, ismini de havalı bulduğumdan dolayı İTÜ Uçak Mühendisliğinde okudum ve 10 yıl boyunca Airbus için kapsamlı çalışmalar yaptım. 2011 yılında baba olduktan sonra önceliklerim ve hayata bakış açım köklü bir şekilde değişti. Çocuklarıma hayat yolculuklarında eşlik etmek istiyordum ama nasıl yapacağımı bilmiyordum. Ankara’da Başka Bir Okul Mümkün kooperatifi okulu olan Meraklı Kedi’nin kuruluşunda görev aldım. Ortak bir amacı olan bu topluluk deneyimi hayatımı değiştirdi, beni Şiddetsiz İletişim’le tanıştırdı. Şimdi çocuklarım Ayaz, Maden Alin, Ateş’le yarı zamanlı olarak Maya Mey ve partnerim Yaren’le birlikte de tam zamanlı olarak Ankara'da yaşıyor ve NGL’in şiddetsizliğin sistemlerde ve topluluklarda yaşanmasını mümkün kılmaya hayatını adamış insanlarıyla birlikte yol alıyorum. 

NGL’de beni en çok etkileyen şey 2019 inzivasının sonunda şahit olduğum kaynakların ihtiyaçlara dayalı paylaşılmasını sağlayan “armağan çemberi” oldu. Buradan aldığım ilhamın ve gücün etkisiyle aynı yaklaşımı online topluluğun sürmesini sağlayacak şekilde tasarlayıp yürütecek takımın parçası oldum. Kaynaklarla, parayla kıtlık bilinci üzerinden kurduğumuz ilişkinin dönüşmesi üzerine çalışmak bana çok özgürleştirici geliyor. 

 

Yaşamı odağa alan veya bunun ne demek olduğunu keşfetmek isteyen ve yapısal değişime hazır olan kuruluşlar ve topluluklarla uygulamalar ve eğitimler yapmak konusunda tutkuluyum. Yukarıda belirttiğim gibi, daha etkili sistemlere ya da daha açık ifade edecek olursam birbirimize, topluluklarımıza, güçlerimizi birleştirmeye, bu uğurda işe yarayan pratiklerimizi bir araya getirmeye ve birbirimize ilham olmaya “mecburuz”.

 

Eğer kuruluşunuz ya da topluluğunuz; klasikleşmiş “para şuna verilir, şu yüzden verilir” kalıplarını yıkarak ve ihtiyaca dayalı sistemleri denemeye - mevcut kapasite ve açıklıklar dahilinde şiddetsizliği işleyişin tüm katmanlarına taşıyarak özgürleşmeye giden yolu keşfetmeye hazırsa benimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Kendimi tutkulu bir hikaye anlatıcısı olarak görüyorum ve hikayelerin dünyayı değiştirme gücüne inanıyorum. Yaşam merkezli bir topluluk ve organizasyon hedefiyle yola çıkmak adına gerçek dünyadaki topluluk uygulamalarından, hikayelerden ilham almak istiyorsanız bana ulaşın.

 

Bunların hiç biri tam olarak size hitap etmiyor ve yine de NGL’de yaptığımız işleri desteklemek istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir, NGL dostu olabilir ya da bana yazabilirsiniz. Armağanlarınızın bize ulaşması için sizi desteklemeye hazırım.


Daha fazla bilgi için: suzera@gmail.com

Alper CNVC2.jpg
bottom of page