top of page

Duygu Albayrak Karaca
CNVC Sertifikalı Eğitmen

2011 yılında kızım 2 yaşındayken başladığım Şiddetsiz İletişim yolculuğum sevgili Vivet Alevi’nin rehberliğinde halen devam ediyor. 

 

Yaşamım ilk çocuğumu dünyaya getirmemle tamamen değişmişti. Bir şeylerin eskisi gibi gitmediğini ve beni zorlamaya başladığımı fark etmemle birlikte Vivet Alevi’nin sunduğu Şiddetsiz İletişim’in temel prensiplerinin anlatıldığı 2 günlük giriş seminerine katıldım. 

 

Sonrasında 1 yıllık eğitim programını bitirmemle değişmeye/dönüşmeye başlayan hayatım, 2015 yılında 7 yaşına basmak üzere olan kızım ve yine 2015 Şubat ayında aramıza katılan oğlumla yaşadığım serüvene müthiş bir katkı sağlıyor. 

 

5 yıl içinde iki kez yıllık eğitim aldım. Pek çok Şiddetsiz İletişim inzivasına katılıp günlük hayatta yaşadığım sorunları küçük ya da büyük diye ayırt etmeksizin gözden geçirdim. 

Alıştırma akşamları düzenledim ve düzenlenenlere katıldım. Başka hayatları ve başka sorunları dinledim ve nasıl dönüştüklerine defalarca şahit oldum.

 

Olaylara bakışım, çevremle kurduğum ilişki bambaşka bir nitelik kazanırken, kullandığım dilin kalitesinin değişmesiyle birlikte çevremdeki dinamikler de şekil değiştirdiler.

 

Yolun bitmeyeceğini, daha da önemlisi, önemli olanın yürümek olduğunu anladım. Değişim yoktu dönüşüm vardı. Dünya aynı kaldı, dönüşen bendim. Her zaman olduğu ve olacağı gibi…

Daha fazla bilgi için: duygukaraca@gmail.com

bottom of page