top of page

Hülya Tosun
CNVC Sertifikalı Eğitmen

Hayatımda istediğim şey neşe, kendimle ve başkalarıyla olan ilişkimde şefkat, sevgi ve kabul.

 

2012 yılında katıldığım bir haftalık "kalpten iletişim ve topluluk oluşturma" deneyiminin ardından gelen kendimi kabul ve içsel gücümle buluşmam ile büyük bir hayrete düştüm. O hayretten güç alarak, kurumsal işimden ayrılıp, “son tas çorba tükenene kadar” sadece anlamlı bulduğum işleri yapma kararı aldım.

 

2015 yılında tanıştığım Şiddetsiz İletişim ise içinde yaşamak istediğim bu anlamlı dünyada aradığım dil oldu. Kendi öğrenciliğinde klasik eğitim sisteminde zorlanmış bir birey olarak, şimdilerde tasarladığım alanlarda, farklı öğrenme biçimlerine, sanatsal araçlara, yaratıcılığa, harekete ve oyuna yer açan “yaşayarak öğrenme deneyimleri” sunmaktan keyif alıyorum.

 

Bu alanları tasarlarken beni en çok heyecanlandıran, katılımcıların kendileriyle bağlantılarını arttırarak güçlerini bulmalarına ve tutkuyla hayata sunacakları armağanlara yönelmelerine destek olmak.

 

Bugüne kadar, Ulusal ve Uluslararası Şiddetsiz İletişim topluluğundan bir çok eğitmenle çalışma ve farklı temalarda eğitimler alma şansım oldu. Hayat boyu süren öğrenciliğim devam ederken, 2016’dan beri de Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yüz-yüze ve online eğitimler sunuyorum. Bunun yanısıra Sevgili Judith Malika Liberman ile yaklaşık 5 yıl boyunca Şiddetsiz İletişim, yaratıcılık, sanat ve hareketi dahil ettiğimiz farkındalık kampları düzenledik. 2016 yılından bu yana bir “kalpten iletişim ve topluluk oluşturma deneyimi” olan DEM Sanatçı Buluşmasını düzenleyen ve kolaylaştıran ekibin bir parçası olmak severek yaptığım projelerimden. Bunlara ilaveten sevdiğim şehirlerin “tarihi dokusu ve hikayeleri” ile kendi içimizdeki hikayeleri ördüğümüz, hen benle, hem senle hem de şehirle başka bir bağ kurduğumuz “Başka Türlü Tanışalım Mı?” atölyeleri Türkiye’nin farklı şehirlerinde devam ediyor.

 

Atölyelerimde şimdiye kadar Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı yerlerinden bireysel katılımcılara, öğretmenlere, ebeveynlere, psikolog ve sosyal çalışmacılara, okul idarecilerine, sanatçılara ve hayatına yaratıcılığı daha çok dahil etmek isteyenlere eğitim sunma fırsatı buldum.

 

Kendi yolculuğumda da canlılık ve yaratıcı ifade benim için çok değerli. Eğitimlerin yanı sıra dans etmek, şarkı söylemek, yazı yazmak, boyalarla oynamak, ellerimle bir şeyler üretmek ve dünyanın türlü köşelerine sırt çantamla seyahat edip hikayeleri paylaşmak içimdeki canlılığa en çok hizmet edenler.

 

Keşfetmeye, oynamaya ve benim için anlamlı olanları tutkuyla paylaşmaya devam ediyorum.

Daha fazla bilgi için: ruhubohcadagezen@gmail.com

IMG_2034.jpg
bottom of page