top of page

Sezer Aksoy

ODTÜ İşletmecilik Bölümünden 1986 yılında mezun oldum. İş hayatına TC Merkez Bankası ‘Bankalar Gözetim Uzmanı’ olarak başladım ve ardından Türkiye İş Bankası’nda ‘Ekonomik Araştırmalar Uzmanı’ olarak çalıştım. 1990 yılında bir İstanbul sevdası uğruna bankacılık sektöründen ve doğup büyüdüğüm Ankara’dan ayrılarak I-Bimsa’da ‘Finansal ve İnsan Kaynakları Sistemleri’ Danışmanlık bölümünde Sabancı şirketlerine sistem uygulama danışmanı olarak yoluma devam ettim.

 

1996 yılında bir Dünya Bankası projesine katılarak aldığım yönetim danışmanlığı sertifikasıyla Karum Danışmanlık ve Dış Ticaret Ltd şirketini kurarak bugüne değin süregelen girişimcilik serüvenime başladım. Bu süreçte özellikle KOBİ’lerin yerel ve uluslararası rekabet güçlerini artırmak amacıyla pek çok proje tasarladım ve uyguladım. Halen Uluslararası Ticaret Merkezi’nin sertifikalı danışmanıyım ve çeşitli uluslararası projelerde yer aldım.

 

Kadın Girişimciliği’ni destekleme konusuyla ilgili çeşitli projeler gerçekleştirdim. Merkezi Amerika’da olan WeCONNECT International ve Global Kadın Liderler Network (GWLN) üyesiyim. Karum Danışmanlık firması kurucusu ve yöneticisi olarak yirmi yıldan fazla bir süredir, KOBİ’lerin ve çeşitli banka, finansal kurum ve kurumsal şirketlerin yönetici ve çalışanlarına yönelik iş yönetim modeli, iş geliştirme, pazarlama ve satış, etkili iletişim, ekip oluşturma, problem çözme gibi çeşitli konularda eğitim programları tasarladım ve sundum.

EATA (European Association for Transactional Analysis) tarafından düzenlenen Transaksiyonel Analiz eğitimlerine katıldım. Güvenli Bağlanma (AP), Öze Dönüş (CIYO) , Mindfulness alanlarında yurtiçi ve dışında pek çok eğitimler aldım, araştırmalar ve uygulamalar yapmaktayım.
 

Şiddetsiz iletişimle yolum 2009 yılında kesişti. Dünyada giderek artan şiddeti azaltmaya yönelik bireysel bir çaba olarak, 2016 yılında BARIŞ DİLİ MERKEZİ - www.peacelanguagecenter.com  - projemi hayata geçirdim ve bu yöntemi "Barış Dili" adıyla yaygınlaştırmak üzere çeşitli projeler geliştirmekte, atölyeler ve seminerler sunmaktayım.

 

Nisan 2017’de Polonya’da yapılan 16 ülkeden yaklaşık 60 okul yöneticisi ve öğretmenin katılımlarıyla gerçekleşen “Life Enriching Education Laboratory- LEE Lab”e katılarak şiddetsiz iletişimin okullardaki uygulamalarına ilişkin bilgilenme ve ilham alma olanağı buldum. ‘Bu Okulda Barış Dili Konuşulur.’ Programını geliştirdim.

 

ODTÜ GV Ankara ve Mersin Okullarında, TED Kocaeli Kolejinde, VKV KOÇ Okullarında, Final Okulları, MEB Üsküdar Abidin Gün İlköğretim Okulu’nda ve bir çok kurumdaki çeşitli uygulamalarına halen devam etmekteyim. TÖZOK öğretmen eğitimleri kapsamında gerçekleştirdiğim “Bu Okulda Barış Dili Konuşulur” atölyeleri de dahil olmak üzere bu güne değin 500’ e yakın öğretmenin "Barış Dili" yle tanışmalarına vesile oldum. 29 – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşen XIX. TÖZOK Antalya Geleneksel Eğitim Sempozyumunda “Öğrenme Kapasitesini Artırmak için Bu Okulda Barış Dili Konuşulur.” Atölyesini otuz farklı okulun yaklaşık 40 okul yöneticisine sunma fırsatı buldum.

 

Bu programın kurumsal bir versiyonu olan “Bu Kurumda Barış Dili Konuşulur.” u tasarlayarak bugüne kadar Hill International, Danfoss, Mazars Denge, Deser Kimya, T-Bank, gibi kurumlarda uygulamalarını gerçekleştirdim.

 

“Barış Dili – Şiddetsizİletişim”itüm topluma yaygınlaştırmak üzere daha fazla öğretmen, öğrenci ve ebeveyne ulaşmak niyetimle bir dizi kitabın ilki olan“ZürafaDiliOkulu” kitabımı yayımladım ve eş zamanlı olarak aynı isimle tasarlanan bir platform oluşturmak fikrimi hayata geçirdim.

 

 

www.peacelanguagecenter.com


@peacelanguagecenter @zürafadiliokulu

Daha fazla bilgi için: kendimlebaris@gmail.com

IMG-20201230-WA0005.jpg
bottom of page