top of page

Tuğba Özcan

Uzmanlığımı Çocuk Gelişimi alanında yaptım, diğer yandan psikoloji okudum. Bütünsel bakabilmek adına Aile danışmanlığı ile devam ettim. Kolaylıkla iletişim kurmak benim için çok değerliydi. 2018'de Şiddetsiz İletişim ile tanıştığım gün aradığım kolaylığın bu olduğunu anlamıştım.

 

İlk önce hangi amaçla, hangi niyetle bu toplumun içinde olduğumu ve bu dünyaya hangi katkıyı yapmak, hangi katkılardan faydalanmak için gönderildiğimi düşündüm ve toplumsal değişim için niyetimi besleyen maneviyatım ve bu maneviyatımın içerdiği karşılıklı bağlar üzerinde durdum. İnsan olarak benim ihtiyaçlarım varsa ve karşımdaki insanda hemen hemen aynı ihtiyaçlara sahipse kendi ihtiyaçlarımı karşılarken onların ihtiyacını desteklemekte benim için kıymetliydi.

 

Oglum Ömer ve kızım Ayşenurla, Şiddetsiz İletişim pratiklerini deneyimleyerek daha iyi anlamış oldum.Sonrasında danışanlarımla yol alırken şiddetsiz iletişim becerilerinin katkısını epey yaşadım. Sadece yakın çevre ile iletişim içerisinde olarak hayatın devam etmeyeceğini savaş yada kaç ikileminden çıkmak istediğimi farkettiğimde peki ya toplumsal dönüşüm nasıl olacak dedim.

 

Toplumsal dönüşümde benim için en kolay şey eğitimlerden öğrendiğim “gücü birlikte kullanmak”oldu. Gücü birlikte kullandığım zaman ve buna niyetlendiğim zaman hayatım kolaylaştı. Ben bir öğretmen edasıyla konuşup gücü elimde tuttuğumda çoğu zaman iyi bir dönüş alamadım. Öğretmen edasıyla konuştuğumda gücü onun üzerine kullandığımda hiçbir katkısı olmadı. Fakat gücü birlikte kullanma niyetinde olduğumda değişim başladı. İşte burası en keyifli yer oldu benim iç dünyamda. Eşdeğerliliğin içsel olarak hissedip bunu dışa yansımasıyla etrafındaki insanların kalplerini açtıklarını fark ettim bu sebeple benimle aynı inanca sahip olan ya da olmayan benimle aynı kültürde büyüyen veya büyümeyen doğusu ,batısı, güneyi, kuzeyi birçok deneyim yaşadığım için; eşdeğerlilik ile bağlantı kurduğumda işte orada ilişkimizin dönüşümü başladığını farkettim.

 

Ebeveynlik de ve Aİle içinde şefkatli bir iletişimi nasıl yaşarız? Farklı kültürde yaşayan topluluklar olarak anlayış içinde nasıl bir arada nasıl yaşarız? başlıklı atölyeler sunuyorum.

 

eposta: tugbaozcan0481@gmail.com 

whatsapp: 05333647373

IMG-20220828-WA0001.jpg
bottom of page