top of page

Kızgınlık, Suçluluk ve Utanç


CNVC sertifikalı eğitmen Liv Larsson Türkiye'de

“Sorunları yaratan düşünme biçimiyle sorunları çözemeyiz.” Albert Einstein

“Kızgınlık, suçluluk ve utanca olan ilgim, bu duygularla baş etmenin sıklıkla zor gelmesine, duyguların belirli bir düşünme biçimine bağlı olmalarının sebep olduğunu keşfetmemle başladı. Bu düşünme biçimi çoğu çağdaş kültürün bir parçası ve “kültür içinde kültür” olarak görülebilir. Bu düşünme biçimin arkasında, neye ihtiyaç duyduğumuzdan ziyade kimin haklı, kimin haksız olduğuna odaklanmamızdan ötürü bazen unuttuğumuz duygu ve ihtiyaçlar var. Neye ihtiyaç duyduğumuzun farkındalığına vararak, başka türlü düşünme ve ilişki kurma biçimleri keşfedebiliriz.

Bu eğitimin üstüne kurulduğu varsayımlar şunlar:

Utanç, suçluluk ve kızgınlık, hayata hizmet eden sinyallerdir.

Biz bu sinyalleri yanlış yorumladık.

Eğer bizim için işe yarayan bir şekilde bu duyguların üstesinden gelmek istiyorsak, bu sinyalleri yeniden yorumlamalıyız.”

İsveç’te yaşayan Liv Larsson, CNVC (Şiddetsiz İletişim Merkezi) sertifikalı bir eğitmen ve tutkulu bir arabulucudur. NVC’nin (Şiddetsiz İletişim) kurucusu Marshall Rosenberg tarafından eğitilmiş olan Larsson, geçtiğimiz 20 yıl boyunca uluslararası alanda liderlik, iletişim ve arabuluculuk becerilerini paylaşarak çalışmıştır. Utanç ile ilgili araştırması, utançtan kaçınmak için kendisinin sıklıkla başvurduğu stratejileri fark etmesini sağlamıştır. Bu farkındalık, daha açık ve incinebilir olmakta bir rahatlığın yanı sıra, hayatında seçim ve güç hakkında daha büyük bir anlayış sağlamıştır. Ş.İ. üstüne, ikisi çocuklar için olmak üzere 13 kitap yazmıştır.

Kitapları arasında bulundan A Helping Hand, Mediation with Nonviolent Communication’ın yanı sıra Relationships, Freedom without Distance, Belonging without Control da, hem arabulucular, hem de daha dolu bir hayat yaşamak isteyen herkes için oldukça kullanışlıdır. Kitaplarının çoğu birçok başka dile çevrilmiştir. Bir erkek çocuğunun annesi olarak, çocuklardaki utançla ilgilenmek de kendisi için geçen yıllar içerisinde süregiden bir ilgi alanı olmuştur.

  • Eğitim 19 Mayıs 2017, saat 10.00 ile 21 Mayıs 2017, saat 17.00 arasında, İstanbul - Moda’daki BBOM okulunda gerçekleştirilecektir.

  • Eğitim İngilizce olacak ve eşzamanlı olarak Türkçeye çevrilecektir.

  • Katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır, kayıtlarımız dolmuştur.

 

556 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page